2023.10.25 godz. 17:28 Sieradz, Łódzkie

Witam, czy żona może zostawić mnie bez niczego i wyrzucić z domu, gdy dom stoi na jej działce, ale był budowany wspólnymi środkami i plan domu jest również na mnie? Czy aby dopisać mnie do działki z darowizny musi upłynąć rok, aby nie płacić podatku ? Pozdrawiam.

Wyjaśnienie sytuacji

Mamy z żoną zacząć budowę domu, a działka jest na nią. Nigdy w życiu nie wiadomo jak to będzie, dlatego chciałbym upewnić się i zabezpieczyć.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2023 18:16

Żona mogłaby "dopisać" Pana jako współwłaściciela (na podstawie umowy darowizny) - trzeba to zrobić u notariusza, a potem wpisać te zmianę do księgi wieczystej. Bez tego nie będzie Pan właścicielem nieruchomości, ale zawsze będzie Pan mógł żądać zwrotu nakładów na budowę, czy urządzenie domu. Nie ma podatku od darowizny między małżonkami, ale trzeba zgłosić ja do urzędu skarbowego jeśli jest większej wartości.

Zmodyfikowano dnia: 26 Paź 2023 00:23
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)