2020.09.10 godz. 21:48 Śrem, Wielkopolskie

Kupno działki

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, dana sytuacja polega na tym, iż chciałam niedawno zakupić działkę byłam umówiona juz z sprzedającym do notariusza na podpisanie umowy ale Pan zadzwonił do mnie wczoraj i powiedzial w prost, że ktoś inny przebił cene działki i on rezygnuje. Formalności czyli wzięcie kredytu z mojej strony oraz załatwienie przez Pana odpowiednich dokumentów było już dokonane. Czy w takiej sytuacji ten Pan może mi odmówić sprzedaży działki? Nie mieliśmy podpisanej umowy przedwstępnej. Tylko słownie zarezerwowane. Wszytskie @ i sms od tego Pana odnośnie spotkania z notariuszem i spraw urzędowych posiadam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Wrz 2020 09:08

W opisanym przez Panią przypadku, jeśli została ustalona cena sprzedaży i termin zawarcia umowy sprzedaży to należy uznać, że wiązała Państwa ustna umowa przedwstępna sprzedaży. Jeśli umowę przedwstępną zawarto na piśmie czy ustnie, to strony, która odmawia przystąpienia do umowy przyrzeczonej, nie można prawnie zmusić do jej zawarcia. Strona ta zobowiązana jest jedynie do naprawienia szkody, jaką druga strona (ta, która umowę chce zawrzeć) poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Postępowanie tego Pana jest nieuczciwe, ale ze względu na to, że nie zabezpieczyła Pani
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)