2023.11.04 godz. 14:06 Tarnowskie Góry, Śląskie

Podział

Wyjaśnienie sytuacji

Witam dom po smierci ojca został podzielony ustawowo na mamę dwóch braci i mnie jako córki. Każdy dostał 1/4 domu . Mama i jeden z braci chcą przepisac swoją część na mnie czyli córkę zmarłego. Pytanie czy u notariusza załatwiając ta sprawe musi również być brat który chce pozostać przy swojej 1/4 domu ? Czy załatwimy to bez niego Dodam że sprawa dziedziczenia jest już uregulowana każdy ma po 1/4 domu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcin Turek

Oława, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lis 2023 01:51

Witam, z podanych informacji wynika, że mamy do czynienia z współwłasnością ułamkową nieruchomości powstałą na skutek stwierdzenia nabycia spadku. W takiej sytuacji każdy ze współwłaścicieli może w sposób dowolny rozporządzać swoim udziałem w nieruchomości w tym darować lub sprzedać udział innej osobie. Do zadysponowania swoim udziałem we współwłaściciel nie potrzebuje zgody innego współwłaściciela w związku z czym obecność brata nie będzie konieczna. W przypadku ewentualnych problemów zapraszam do kontaktu tel. 538 166 433.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)