2021.08.23 godz. 12:31 Warszawa, Mazowieckie

podatek od spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, dostałam spadek po partnerze mojej mamy. Żyli w konkubinacie kilka lat. Czy jest możliwość zmniejszenia procentu zapłaty podatku od spadku? Może jest na to jakis artykuł? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Kinga Karaś

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sie 2021 16:44

Dzień dobry, Nabycie spadku podlega opodatkowaniu ze względu na stopień pokrewieństwa pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą. Kwestię tę reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Partner mamy to osoba zaliczona do III grupy podatkowej. Z uwagi, na co takie nabycie będzie opodatkowane skalą podatkową właściwą dla III grupy podatkowej. Brak jest przepisu, który umożliwiałby obniżenie tego podatku. Pozdrawiam serdecznie adwokat Kinga Karaś
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)