2023.01.17 godz. 12:26 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Zniewaga

Wyjaśnienie sytuacji

Witam.Doszło do zniesławienia mojej osoby w miejscu pracy,żona szefa która wymyśliła sobie mój romans z nim wpadła do pracy i zniesławiała mnie przy osobie trzeciej,używając wulgarnych słów,napadła na mnie.Mam świadka oraz nagranie z całej sytuacji.Czy mogę wystąpić przeciwko niej w drodze sądowej i jakie mam szanse ?.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 13:03

Opis sytuacji wskazuje na wypełnienie znamion zniesławienia (art. 212 kodeksu karnego). Wskazywany materiał dowodowy znacznie zwiększa szanse na wygraną. Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego, tzn. że to Pani występuje bezpośrednio do sądu ze skargą. Warto także mieć świadomość innych narzędzi prawnych - powództwa o ochronę dóbr osobistych (art. 23 i 24 kodeksu cywilnego), powództwa z tytułu mobbingu (art. 94(3) kodeksu pracy - jeśli sytuacja wywołała rozstrój zdrowia lub spowodowała konieczność rozwiązania umowy o pracę) - pracodawca powinien przeciwdziałać takim sytuacjom.