2023.07.19 godz. 13:06 Tuchola, Kujawsko-pomorskie

co ze spadkiem

Wyjaśnienie sytuacji

Witam , dziadek zmarl ale babcia zyje i babcia chce przepisac dom na wnuczke a ma jeszcze 3 dzieci z ktorych 2 moze swoja czesc tez przepisac na ta sama wnuczke tylko 1 osoba sie nie zgadza. Wiec babcia chciala jej przepisac pole ktore tez bylo wspolwlasnoscia dziadkow , jako ugode zeby wnuczka otrzymala ten dom . Ale jej corka nie zgadza sie na to zeby wziac ziemie i przepisac dom na wnuczke. jak to mozna zrobic zeby jednak ta wnuczka otrzymala ten dom ? Dodam ze dziadek nie zostawil testamentu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lip 2023 13:11

Babcia może rozporządzać wyłącznie własnym udziałem w nieruchomości (nie jest właścicielką całości, ponieważ po zmarłym mężu dziedziczyła w części wraz z dziećmi). Tym samym może darować swój udział, a w przypadku pozostałych konieczne będzie postępowanie o zniesienie współwłasności, w którym część współwłaścicieli zrzeknie się prawa do spłaty dzuałów, a jedną trzeba będzie spłacić. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl