2021.10.24 godz. 23:48 Gdańsk, Pomorskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, dziadkowie, właściwie każdy z osobna spisali testament w którym uwzględniono, że po ich śmierci mieszkanie dziedziczy mój ojciec. Dziadek zmarł 15 lat temu, tata wtedy jeszcze żył ale nigdy nie odczytano testamentu. Żadnej sprawy spadkowej nie było. Tata zmarł 10 lat temu. Niedawno zmarła babcia i zostało mieszkanie do podziału. Dziadkowie oprócz taty mieli jeszcze dwoje synów, nie uwzględnionych w testamentach. Jak to wyglada z dziedziczeniem? Mam jeszcze siostrę. Czy obie z siostrą pomimo tego, że testament nigdy nie ujrzał światła dziennego dziedziczymy część mieszkania po dziadku, którą z testamentu miał odziedziczyć tata? Czy należy nam się jakaś część po babci?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2021 13:03

Dzień dobry! Sugeruję rozważenie przez Panią następujących działań: 1) stwierdzenie nabycia spadku po Pani Tacie; 2) złożenie wnioski o otwarcie i ogłoszenie testamentów po Dziadkach wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku przez spadkobierców Pani Taty. Proszę rozważyć zlecenie sprawy pełnomocnikowi - przy okazji dziedziczenia testamentowego o sprawie muszą być zawiadomieni wszyscy spadkobiercy, którzy dziedziczyliby gdyby nie było testamentu, a w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie postępowań o stwierdzenie nabycia spadku jeszcze po innych członkach rodziny.