2021.04.12 godz. 19:14 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę ubiegać o zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Dzisiaj dowiedziałem się że od 2019 r nie żyje mój ojciec. Z którym nie miałem kontaktu ponad dwadzieścia lat bo sam tego nie chciał. Zostawił nas jak się urodziłem gdyż urodziłem się chłopcem. Nie płacił alimentów nie kontaktował się założył nową rodzinę która tez była do mnie anty nastwiona. Za matki książeczkę kupił mieszkanie .I teraz ja bym chciał ubiegać o zachowek który podobno mi się należy. Moje pytanie czy to prawda i co powinienem zrobić ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Kwi 2021 23:09

Zachowek należy się tylko wtedy gdy ojciec zostawił po sobie testament i Pana w tym testamencie jako swoje dziecko pominął. Jeśli nie było testamentu, dziedziczy Pan na podstawie ustawy wraz z pozostałymi dziećmi zmarłego oraz małżonkiem na dzień jego śmierci. Kwestia czy ojciec pozostawił po sobie jakiś spadek, jeśli tak - ma Pan do niego takie same prawa jak pozostałe dzieci.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)