2023.08.13 godz. 19:35 Siedlce, Mazowieckie

Przepisanie domu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam . Jak najlepiej przepisać dom z rodziców na syna . Żeby ponieść jak najmniejsze koszty. I żeby reszta rodzenstwa nie mogła się ubiegać o prawa. Dom budowany przez rodziców i syna koszty budowy pół na pół. Rodzice mieszkają na dole . Syn na górze .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2023 11:47

Dzień dobry, jedną z możliwości jest podpisanie umowy dożywocia - art. 908 i nast. Kodeksu cywilnego. Taka umowa nie stanowi bezpłatnego przeniesienia nieruchomości, ponieważ nabywca ma obowiązki względem rodziców. Zatem nie można dochodzić zachowku z takiej nieruchomości. Warto jest uregulować umową te obowiązki. Sama darowizna nieruchomości nie jest dobrym rozwiązaniem, zostanie liczona do substratu zachowku. Umowa dożywocia wymaga formy aktu notarialnego, ponieważ przenosi nieruchomość. W razie pytań proszę o kontakt tel. 782 500 607 lub kancelaria@poradca.pl