2023.11.30 godz. 15:16 Wyszków, Mazowieckie

Naprawa szkód solidarnościowe

Wyjaśnienie sytuacji

Witam jak sąd okręgowy kazał podzielić naprawę szkody solidarne a współsprawcy nie płacą i odciążają mnie miernie żeby spłacił całość za wszystkich czy jakoś mogę zgodnie z prawem uchylić płacenia pełnej kwoty ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2023 19:36

Jeśli zasądzono solidarnie, a od Pan spłaci to może się potem domagać zwrotu odpowiednio od pozostałych dłużników
Tak Nie

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2023 15:29

Dzień dobry, solidarność długu oznacza, że wierzyciel może dochodzić wykonania całości zobowiązania od wszystkich dłużników, ale również od wybranego lub wybranych. Wybiera wówczas wierzyciel. Natomiast jeśli jeden z dłużników spełnił całość roszczenia (czyli w tym wypadku Pan), ma co do zasady roszczenie zwrotne do pozostały dłużników, tak aby zrekompensować swoją stratę.