2022.02.17 godz. 19:48 Suchy Las, Wielkopolskie

Wywłaszczenie nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Jakieś 20 lat temu gmina oddzieliła z mojej działki pas przeznaczony pod poszerzenie istniejącej drogi. Po tym podziale nie doszło do wykupienia ani wywłaszczenia tej nieruchomości. Po ponad 20 latach dostałem do zapłaty opłatę adiacencką (ze względu na położenie kanalizacji i wzrost wartości nieruchomości). Do opłaty wliczono również działkę, którą gmina oddzieliła lata temu. Przy ustalaniu opłaty adiacenckiej rzeczoznawca powołany przez gminę ustalił cenę działek na ok. 420zł za metr kwadratowy. Gdy zapytałem o wykup działki, którą gmina oddzieliła ponad 20 lat temu i nie wykupiła jej, Wójt zaprosił mnie na rozmowę i zaproponował nieco ponad 100zł za metr kwadratowy. Dodam że działka posiada ogrodzenie i dużo wieloletnich nasadzeń. Nie doszliśmy do porozumienia i Wójt stwierdził że trzeba będzie wywłaszczyć tę działkę. Dodam, że przez te wszystkie lata płaciłem podatek od nieruchomości za tę działkę i w tym roku też dostałem do zapłaty podatek również za tę działkę. Czy działanie Wójta jest prawidłowe? Czy wycena zrobiona przez rzeczoznawcę jest ważna tylko gdy gminie to odpowiada? Czy mam czekać na wywłaszczenie i żądać odszkodowania?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2022 11:34

Skoro nie zgodził się Pan na cenę zaproponowaną przez wójta to zostanie przeprowadzone wywłaszczenie. Wycenę można kwestionować podczas postępowania.