2021.12.01 godz. 12:51 Wieszowa, Śląskie

Czy mogę zamieszkać w lokalu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Jeden z trzech braci zajmuje mieszkanie w którym zameldowana jest cała trójka. 10 lat temu najstarszy brat podczas awantury rodzinnej wyrzucił z tego mieszkania matkę, która spakowała młodszego wtedy nieletniego syna i wyprowadziła się do babci, ze względu na przemoc psychiczna. W domu zostało dwóch braci z czego jeden wyjechał za granicę do pracy. Od tego czasu najstarszy brat sam zajmuje te mieszkanie. Brat, który wyjechal za granicę wrócił do kraju i założył rodzinę, mieszka w mieście obok. Dowiedział się, że brat nie dba o mieszkanie, że ma problemy z płatnością, a dodatkowo okazało się, że aktualnie mieszkanie stoi puste, ponieważ najstarszy brat wyjechał za granicę, gdzie podobno dostał również mieszkanie. Czy średni brat, ma prawo wprowadzić się do tego mieszkania i wymeldować najstarszego brata który dewastuje mieszkanie, nie płaci i go poprostu nie ma? Sytuacja się komplikuje ze względu na sytuację własnościowa budynku. W budynku znajdują się mieszkania bezczynszowe, gdzie mieszkańcy uiszczają tylko podatek do gminy. Kamienica jest prywatna, ale właściciele kamienicy nie żyją od 40 lat. Jedyną osobą która raz na jakiś czas się pojawia jest wnuk właścicieli, jednak on nie bardzo chce się czymkolwiek zajmować. Dowiedzieliśmy się, że jedyną osobą która może coś zrobić jest osobą która ma prawo do lokalu/najmu i tu jest kolejny problem. Prawo do najmu najpewniej ma mama braci która została wyrzucona z mieszkania, jednak wszystkie dokumenty jakie ona posiadała zostały w tym mieszkaniu i ona musiała zaczynac wszystko od zera. A z właścicielem (wnukiem właścicieli) nie ma kontaktu. Najstarszy brat polubownie nie chce zdać mieszkania, w sumie działając głównie na złość, ponieważ tak jak pisałam wyżej, on wyjechał i już kilka razy mówił rodzinie że nie ma zamiaru wracać. Pytanie, czy brat może wejść na tę mieszkanie pod nieobecność brata, będąc tam wciąż zameldowany? Czy jest szansa na odebranie bratu tego mieszkania? Aby średni brat mógł wyremontować mieszkanie i zamieszkać tam z rodziną? PS. Średni brat rozmawiał z gminą, jednak mimo tego, że chcą pomóc to nie mogą, ponieważ, to budynek prywatny.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Gru 2021 10:37

W takiej sytuacji do mieszkania może wejść najemca, czyli matka braci i zmienić klucze do lokalu. Bracia, czyli synowie matki nie są najemcami, a tylko domownikami. Matka może wypowiedzieć umowę bezpłatnego korzystania z lokalu każdemu z braci (np. najstarszemu przebywającemu za granicą). Ponadto, jeśli lokal od 40 lat jest użytkowny bez jakiegokolwiek nadzoru właściciela i najemcy samodzielnie płacili wszelkie podatki i inne zobowiązania, to warto wystąpić z wnioskiem do sądu o zasiedzenie lokalu.