2022.05.19 godz. 08:08 Poznań, Wielkopolskie

Przedawnienie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Jesli ktos zostal skazany na rok pozbawienia wolnosci za udzial w bójce i pobiciu i grozilo za to do 3lat. I dodatkowo ktos mu założyl prywatnie inna cywilna sprawe za grozby karalne to po jakim czasie bedzie przedawnienie od tego wyroku i tej tej drugiej sprawy??? Dziekuje

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Maj 2022 17:09

Co do pierwszego wyroku - zależy kiedy się uprawomocnił i na jaką karę skazano oskarżonego. Co drugiej sprawy - przedawnienie następuje z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednak termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.