2024.02.01 godz. 22:18 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę zasiedzieć nieruchomość

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, jest pięcioro współwłaścicieli zabudowanej nieruchomości. Każdy ma równe udziały, ale tylko ja dbam o nieruchomość remontując ja ponosząc opłaty. Współwłaścicielami oprócz mnie są: siostra z synem oraz dwóch bratanków, którzy swoje udziały odziedziczyli po zmarłym ojcu 2 lata temu. Pytanie czy mogę złożyć wniosek o zasiedzenie? Dodam, że bratankowi zaczęli w ostatnim czasie się do mnie odzywać w sprawie nieruchomości a nawet nie wiedza jak wygląda i nie mieli z nią fizycznie nic wspólnego. Siostra ma komornika, ale najbardziej chciałbym zasiedzieć udziały bratanków.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2024 11:42

Dzień dobry, aby zasiedzieć nieruchomość musi minąć 20 lat (w przypadku zasiedzenia w dobrej wierze) albo 30 lat (w przypadku zasiedzenia w złej wierze). W praktyce, rzadko można uznać, że zasiedzenie nastąpiło w dobrej wierze. Pozdrawiam, Robert Różycki