2020.11.14 godz. 11:58 Bydgoszcz, Pomorskie

Jak pomóc mamie z utrzymaniem domu?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, jestem jedyną córka rodziców. Rodzice rozstali się 10 lat temu, mają dom w którym mieszkam z mamą. Dom nie jest podzielony sądownie. Zamieszkujemy parter, ponieważ piętro wziął tata. Nie zamieszkuje tam, a jedynie dokłada sie do podatku raz w roku, nic więcej. Wszystkie rachunki opłacany My. Kupiliśmy nowy piec, który ogrzewa cały dom że względu na to że tamten był stary i rachunki były duże, wzięłam na piec kredyt który spłacam sama - ojciec się nie dołożył ani grosza. Nie kosi trawy, nie dba o ogród, nie robi napraw które wychodzą w codziennym użytkowaniu. Czy istnieje możliwość złożenia sprawy do sądu o to by ojciec dokładał sie do rachunków, nie wszystkich ale chociaż ogrzewania, oraz żeby oddał połowę pieniędzy za piec? Chciałabym się wyprowadzić z tego domu, założyć swoją rodzinę, jednak boje sie że mama sama nie utrzyma domu, bo jest On za duży na jedną osobę. Właścicielami domu prawnie jest mama i tata. Co w takiej sytuacji mogę zrobić, czy mogę jakoś pomóc?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lis 2020 10:18

Ojciec jako współwłaściciel ma obowiązek ponosić koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Można zatem złożyć pozew o zapłatę połowy uiszczonych należności z tytułu utrzymania nieruchomości. Pozdrawiam serdecznie.