2021.08.31 godz. 10:42 Warszawa, Mazowieckie

Opiekun prawny

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Jestem po rozwodzie. Czy formalizacja wiazku z obecnym parnetem spowoduje, że stanie się On automatycznie pełnoprawnym opiekunem dla moich niepełnoletnich corek?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sie 2021 12:10

Zgodnie z art 93 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Samo zawarcie nowego związku małżeńskiego nie rozszerza władzy rodzicielskiej. Owszem Pani nowy mąż będzie miał pewne obowiązki wobec Pani dzieci zgodnie z zasadami współżycia społecznego ale aby mieć władzę rodzicielską konieczna jest adopcja (przysposobienie) Pani dzieci przez nowego męża.