2024.04.17 godz. 14:42 Radom, Mazowieckie

Alimenty, dług

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Jestem po rozwodzie. Po rozwodzie nie zmieniałam nazwiska, zostałam przy nazwisku byłego męża. Z tego małżeństwa mamy 3 dzieci. Były mąż ma zasądzone alimenty jednak ich nie płacił od samego początku, więc ją pobieram fundusz alimentacyjny. Jestem obecnie w nowym związku i z tego związku urodziłam dziecko dwa miesiące temu. Córka nosi moje nazwisko (czyli też nazwisko byłego męża). Oczywiście w aktach jest inny ojciec. Słyszałam, że były mąż musi się zrzec jej, że to nie jego dziecko, żeby nie płacił na nią alimentów, że ma jego nazwisko. Czy to prawda.? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Kwi 2024 15:46

Dzień dobry Pani były Mąż nie jest rodzicem dziecka z drugiego związku, a obowiązek alimentacyjny występuje między rodzicami a dziećmi. Zatem - moim zdaniem - nie ma podstaw, aby były Mąż płacił alimenty na dziecko, którego nie jest ojcem. Z wyrazami szacunku