2021.09.21 godz. 15:23 Legionowo, Mazowieckie

Czy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Jestem w malzestwie 5 lat. Nie została spisana pomiędzy nami intercyza. W trakcie trwania małżeństwa członkowie rodziny notarialnie przepisali na mnie w formie darowizny dwie nieruchomości : działkę rolną oraz działkę typu ROD. W najbliższym czasie planuje rozwod, czy mój mąż ma jakie kolwiek prawa do tych nieruchomości? Chciałabym aby nie otrzymał z nich nic. W związku z tym czy zasadne by było darować je na członka rodziny np na matkę?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Wrz 2021 20:13

Zgodnie z art 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę, dziedziczenie lub zapis, chyba że darczyńca postanowił inaczej. Jeżeli w akcie darowizny nie napisano wprost że jest to darowizna na rzecz Pani męża i Panią to nieruchomości są tylko Pani. Pani małżonek może mieć jedynie roszczenie o nakłady poczynione na Pani nieruchomości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)