2023.07.31 godz. 06:44 Białystok, Podlaskie

WYNAJEM MIESZKANIA.

Wyjaśnienie sytuacji

WITAM, JESTEM WLASCICIELEM MIESZKANIA, KTORE PLANUJE WYNAJAC. CZY WYNAJMUJAC MIESZKANIE MUSZE SPORZADZIC UMOWE OKRESLAJACA WSZELKIE WARUNKI WYNAJMU? CZY UMOWA MUSI BYC NOTARIALNIE POTWIERDZONA? CZY ZGLASZAM TEZ FAKT WYNAJECIA MIESZKANIA DO NP. URZEDU SKARBOWEGO? MOJEJ SPOLDZIELNI/WSPOLNOTY MIESZKANIOWEJ? CZY PO WYNAJECIU MIESZKANIA I UZYSKIWANIU DOCHODU Z TEGO TYTULU PONOSZE JAKIES KOSZTA? DZIEKUJE, P. B.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Lip 2023 10:11

Dzień dobry, oczywiście w takiej sytuacji umowy najmu to podstawa. Musi zabezpieczać interesy Wynajmującego. Oczywiście wygodną formą jest umowa najmu okazjonalnego dzięki której mamy uproszczoną eksmisję lokatora w przypadkach np. braku płatności. Od najmu mamy podatek, który rozliczamy rocznie na PIT-28 - w przypadku opakowania ryczałtem stawka wynosi 8,5% (do kwoty 100 tys. dochodów z najmu). Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin, tel 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)