2024.06.18 godz. 15:10 Orzesze, Śląskie

Jakie prawa ma współwłaściciel domu?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, jestem współwłaścicielką domu wraz z moim ojcem, który aktualnie wyjechał z rodziną na wakacje. Na czas swojej nieobecności zaprosił do domu swoją teściową, mimo że nie wyraziłam na to zgody. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy ta kobieta przebywa w naszym domu legalnie, czy mam prawo ją wyprosić? I jeśli mam takie prawo, a mój ojciec napisałby jej oświadczenie, że przebywa w tym domu na jego prośbę, czy w takiej sytuacji nawet wezwanie policji nic nie wskóra?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Cze 2024 16:16

Dzień dobry To zależy jaka jest między Panią a Ojcem umowa, czy dom jest podzielony na lokale i każdy korzysta na wyłączność z pewnej części domu, czy z całego domu wspólnie korzystacie bez podziału. Każdy ze współwłaścicieli może zaprosić gości do nieruchomości. Jest to jeden z elementów korzystania z niej. Jeżeli dom jest odpowiednio duży, to wydaje się, że da się pogodzić wspólne zamieszkiwania, co jest zgodne z art. 206 Kodeksu cywilnego - dalej KC.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)