2020.03.16 godz. 17:13 Krakówka, Małopolskie

koronawirus, przymusowe wolne

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Jestem zatrudniona na umowe o prace na czas nieokreslony. Z racji obecnej pandemi mój pracodawca był zmuszony zamknąć hotel, informujac mnie przy tym że od nastepnego dnia mam wolne. Zasugerowal urlop płatny lub bezplatny, Moje pytanie. Czy musze wykorzystac urlop skoro nie z mojej winy jestem na wolnym? czy jeśli w umowie mam określoną stawkę brutto za miesiąc pracy to dostanę pełną wypłate jeżeli nie poójde na urlop? słyszałam też o jakimś 60% postojowym, kiedy takie postojowe obowiązuje? Dziekuję za odpowiedzi, pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Karolina Wyspiańska

Opole, Opolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Mar 2020 15:30

Przymusowe wysłanie pracownika na urlop jest bezprawne, za wyjątkiem urlopu zaległego lub w okresie wypowiedzenia (art.167[1] i 168 Kodeksu Pracy). W razie przestoju osoba zatrudniona zachowuje prawo do wynagrodzenia, jednak jego wysokość może zostać obniżona do 60%, jednocześnie nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art.81 par.1KP). Tyczy się to głównie wynagrodzenia akordowego lub prowizyjnego.

Zmodyfikowano dnia: 26 Mar 2020 07:47
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)