2021.03.23 godz. 21:49 Kościan, Wielkopolskie

Umowa użyczenia mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Jesteśmy w trakcie sprawy spadkowej nie mamy jeszcze stwierdzenia nabycia spadku, ale mieszkanie generuje koszty tj., czynsz i media. Czy możemy podpisać z kimś umowę użyczenia lokalu będzie on ponosił koszty opłaty do spółdzielni i za media, ale nie będzie płacił czynszu wynajmującym. Czy z tego tytułu powstaje konieczność rozliczania z US?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Mar 2021 22:16

Dzień dobry! Zaproponowane rozwiązanie może okazać się ryzykowne - dopóki postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku nie zostanie zakończone nie ma pewności, kto jest spadkobiorcą po zmarłym - w przypadku, gdy okaże się, że są inni spadkobiercy pojawia się kwestia odpowiedzialności za rozporządzenie majątkiem osoby zmarłej. Skoro istotny jest czas to zalecałbym skorzystanie z możliwości sporządzenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia, które to rozwiązanie jest znacznie szybszym wariantem ustalenia spadkobierców. W razie pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu.