2021.04.08 godz. 21:27 Łódź-Górna, Łódzkie

Zadluzony spadkobierca

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Jesteśmy właścicielami mieszkania. Mamy 2 córki, które je po nas odziedziczą. Jedna z córek jest zadłużona, obecnie część jej pensji jest zajęta przez komornika. W jaki sposób będzie dokonany podział spadku po naszej śmierci? Czy druga z córek będzie mogła wykupić mieszkanie i spłacić siostrę? Czy córki będą mogły sprzedać mieszkanie po wartościach rynkowych i podzielić się pieniędzmi? Pozdrawiam, Arleta

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Kwi 2021 22:06

Dzień dobry! W opisanym przypadku wiele zależy od tego, jakiej wysokości zadłużenie posiada Pani córka i jakie są szanse na to, że egzekucja z wynagrodzenia pozwoli na zaspokojenie wierzyciela. Jeśli wierzyciel będzie prowadził egzekucję przeciwko Pani córce jeszcze po Państwa śmierci i pozyska informację, że córka jest spadkobiercą to w pierwszej kolejności może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po Państwa śmierci, a następnie na zasadzie art. 912 kodeksu postępowania cywilnego może zająć prawo do żądania działu majątku, czyli wierzyciel obejmuje wszystko to, co dłużnikowi
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)