2022.04.15 godz. 08:16 Wrocław, Dolnośląskie

Alimenty - ojciec nieznany

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Jeżeli w akcie urodzenia dziecka jest wpisany " ojciec nieznany" czy mogę po 5 latach podać biologicznego ojca o alimenty ? Czy poniosę jakąś karę,że nie podałam danych ojca na samym początku ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Kwi 2022 11:01

Dzień dobry, można pozwać go o alimenty, jednak równocześnie z pozwem o ustalenie ojcostwa, bo inaczej powództwo będzie podlegało oddaleniu ze względu na brak ustalonego ojcostwa. Co do podania danych ojca przed USC z punktu widzenia prawa karnego problem mógłby być przy świadomym wskazaniu osoby, która nie jest ojcem (art. 272 k.k.), a w tej sytuacji nie przewidywałbym problemów - sam Sąd rodzinny powinien być zainteresowany głównie samym ustaleniem kto jest ojcem. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec