2024.01.22 godz. 12:01 Lublin, Lubelskie

Spadek po babci

Wyjaśnienie sytuacji

Witam kilka dni temu zmarła Moja babcia ,mama mojego nieżyjącego ojca który zmarł w 2008r. po którym odrzuciłem razem z rodzenstwem oraz mamą spadek notarialnie... Babcia poza moim tatą synem z pierwszego małżeństwa ożeniła się z nieżyjącym już dziadkiem i mają syna brata przyrodniego mojego taty(jacka) którzy mieszkają w warszawie moja babcia mieszkała pod warszawą my jesteśmy z lublina mam dwoje rodzeństwa. Po śmierci pozostawiła pod warszawą dom wujek jako że mieszkał bliżej i był synem opiekował się babcią po śmierci dziadka czyli kilka lat babcia mieszkała sama kilka lat temu pochorowała sie na aitzhaimera wujek brał ją do siebie troche u niego mieszkała a w ostatnim czasie oddali babcie do domu opieki gdzie zmarła 10stycznia. my z racji że nie mieszkaliśmy blisko utrzymywaliśmy jedynie kontakt telefoniczny babcia z wujkiem zawsze do nas przyjeżdzali od małego i po śmierci naszego taty na grób i my jak bylismy młodsi jeżdziliśmy ale pozniej to już prawie kontakt był telefonyczny byli u mnie kilka lat temu na ślubie sistra troszke miała wiecej możliwości to jezdziła nieraz do babci a brat również wcale bo jest chory na schizofremie a matka jest po chorobie nowotworowej.. Moj tata zawsze za życia powtarzał żę on ten dom pomagał budować i że spadek po tym bedzie się należał... Nie wiem jak wygląda sprawa własności tego domu babcia z dziadkiem nie mieli rozdzielności i nie wiem czy dziadek po śmierci przepisał w jakiś sposób coś na swojego syna jacka i czy w ostatnim czasie babcia przed śmiercią nie podawowała w jakiś sposób wujkowi jackowi domu babcia była chora także kiedyś jak byli u nas rozmawiali coś o jakiś darowiznach ale nie wiem co i jak . Jesteśmy wszyscy pełnoletni ja mam 35l siostra 36 brat 38lat.. obstawiam tak że jeżeli jakikolwiek testament jest to nie jesteśmy w nim ujęci poniewaz w ostatnim czasie babcia była na tyle nieświadoma że mogli robic wszystko... czy mi jak i rodzeństwu należy się coś po babci? czy jeżeli jest jakikolwiek testament dowiemy się o nim lub gdzie możemy się dowiedzieć? Na pogrzebie babci ja nie byłem ponieważ troche mam problemy ze zdrowiem a sistra z mamą była ale nic nie wspominali o tym..

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sty 2024 23:30

Odrzucenie spadku po ojcu nie ma wpływu na dziedziczenie po babci. Testamentu można poszukać w Rejestrze Testamentów (n za pośrednictwem dowolnego notariusza). Stan prawny nieruchomości pozostawionej przez babcię można ustalić w księdze wieczystej nieruchomości. Jeśli testamentu nie sporządzono - konieczne będzie postępowanie spadkowe po babci. W tym zakresie zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)