2023.11.20 godz. 14:50 Limanowa, Małopolskie

Witam czy dług się przedawnił

Wyjaśnienie sytuacji

Witam klauzula wykonalności 2015 czy dług się przedawnił czy jeśli wierzyciel dał po raz drugi sprawę do komornika to czy dług jest nie przedawniony

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 10:27

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez analizy dokumentów. Jeżeli jednak klauzula wykonalności jest z 2015 roku, przedawnienie następuje po 6 latach liczonych od 2018 roku lub po 10 latach liczonych daty klauzuli, jeżeli jest to korzystniejsze dla dłużnika (przepisy przejściowe dot. zmiany terminów przedawnienia z 2018 roku). Z tego wynika, że przedawnienie powinno nastąpić w 2024 roku. Skoro jednak była egzekucja komornicza, co do zasady przerwała bieg przedawnienia (są wyjątki), więc termin biegnie na nowo od jej umorzenia. I tak z kolejnymi egzekucjami.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)