2019.05.12 godz. 11:08 Ostrołęka, Mazowieckie

Proszę o poradę?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Krótko: zamówiłam drzwi wejściowe w marcu . termin mam w umowie o dzieło mam od 10.do 20 . 05. niestety dzwoniłam,żeby się umówić na montaż drzwi jednak nie zostały zamówione. Chciano ponownie mi zamówić ale się nie zgodziłam bo znowu by się termin przesunął . Zapłaciłam zaliczkę. W poniedziałek mam jechać po odbiór zaliczki. Pytanie Czy mi przysługuje tylko ta zaliczka moja czy mogę się domagać dwukrotności tej zaliczki za nie wywiązanie się z umowy ? A może co innego mi przysługuje za moją szkodę. Jak mam się bronić? proszę o poradę?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Maj 2019 17:51

Pytanie - czy coś na ten temat stanowi sama umowa o dzieło? Jeżeli w umowie był zapis, że to zaliczka, to niestety przysługuje jedynie w kwocie opłaconej a nie dwukrotność wpłaconej zaliczki. W zasadzie zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego może Pani domagać się odszkodowania, czyli naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. W tym wypadku jednak musi powstać szkoda po Pani stronie oczywiście w trakcie trwania jeszcze umowy..
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)