2023.02.02 godz. 08:13 Świerzawa, Dolnośląskie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Kupiłam mieszkanie gdzie było 3 właścicieli, jednym z nich była moja mama, która swoją część przekazała mi jako darowiznę. Czy w takim wypadku moje rodzeństwo ma prawo ubiegać się o swoją część?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lut 2023 14:18

Dzień dobry, Jeśli darowizna została dokonana na co najmniej 10 lat przed otwarciem spadku, to nie uwzględnia się jej przy ustalaniu wysokości zachowku, a także obdarowany nie ponosi odpowiedzialności za roszczenie o uzupełnienie zachowku. Więc od samej darowizny musi upłynąć 10 lat, żeby nie uwzględniać jej przy ustalaniu ewentualnego zachowku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)