2023.01.19 godz. 12:46 Warszawa, Mazowieckie

stawienie się na sprawę jako świadek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mailowo otrzymałam wezwanie na rozprawę karną jako świadek. Mieszkam za granicą od kilku lat i niestety nie jestem w stanie stawić się na rozprawę w wyznaczonym terminie z przyczyn zawodowych. Opisałam sytuację, napisałam również że jestem w stanie stawić się do najbliższego konsulatu w celu udzielenia zeznań, bądź mogę odbyć wideokonferencje. Otrzymałam jednak informacje że jeśli nie przedstawię zwolnienia lekarskiego od lekarza sądowego że nie jestem w stanie przybyć na rozprawę, podlegam karze bądź zostanie wszczęte postępowanie przeciwko mnie. Znalazłam na stronie internetowej paragrafy prawne, jednak nie jestem pewna czy mogą być użyte w moim przypadku. § 32. 1. W razie konieczności wezwania do osobistego stawiennictwa na rozprawę przed sądem polskim osoby zamieszkałej za granicą w celu przesłuchania jej w charakterze strony, świadka lub biegłego bądź dokonania konfrontacji, sąd wysyła do tej osoby wezwanie do dobrowolnego stawiennictwa, w trybie określonym w § 18. 2. Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, nie może zawierać zagrożenia karą porządkową lub innymi środkami przymusu. W wezwaniu zamieszcza się pouczenie o tym, że osoba wzywana, na jej żądanie, otrzyma w wysokości określonej prawem polskim zwrot wydatków koniecznych związanych ze stawiennictwem do sądu, w tym kosztów przejazdu, utrzymania i noclegu oraz równowartość utraconego zarobku z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu, oraz pouczenie o możliwości przyznania jej przez sąd wzywający zaliczki na koszty podróży i na utrzymanie w miejscu przesłuchania. Czy istnieje możliwość odwołania się, bądź usprawiedliwienia niemożliwości dotarcia na rozprawę innej niż przedstawienie zwolnienia lekarskiego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Sty 2023 13:38

dzień dobry, proszę złożyć wniosek o przesłuchanie w trybie zdalnym - wideokonferencji. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)