2023.09.25 godz. 23:48 Siemiatycze, Podlaskie

Przepisanie domu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam dom, chce przepisać dom na 2 synów, ale chcialabym wyszczegolnic, że parter w tym powieszczenie dobudowane ktore aktualnie wynajmuje i pietro przepisuje dla jednego, a drugie pietro i strych dla drugiego i żeby zaden z nich nie mial prawa do drugiego. Syn ktoremu chce przepisac 2 pietro i strych, chce tam wyremontowac, zrobic oddzielne wejscie. Wiem ze jest taka mozliwosc jak samodzielne lokale mieszkalne, ale chcialabym im to przepisac, z dopiskiem, że do śmierci nie moga mnie z domu wyrzucic, ewentualnie przepisac za sluzebnosc. Jak zrobic najlepiej żeby kazdy z nich mial swoje pietro?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sty 2024 09:17

Kryteria wyodrębnienia lokali mieszkalnych w budynku jednorodzinnym określono w ustawie o własności lokali. O ile tylko istnieją faktycznie możliwości techniczne odpowiedniego dostosowania budynku, może Pani dokonać wyodrębnienia jeszcze za życia i wówczas sporządzić odpowiednie umowy przenoszące własność na rzecz synów, ewentualnie podział fizyczny budynku możliwy jest również po Pani śmierci w toku postępowania o dział spadku.