2022.01.04 godz. 21:26 Lublin, Lubelskie

Witam..mam egzekucje komornicza na koncie bankowym.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam.mam zajęcie egzekucyjne na koncie .kwota wolna od zajęcia wynosi 2250 w tym roku. Z grudnia zostało mi na koncie 350 zł. W styczniu pokazuje mi że kwota wolna od zajęcia to 1900zl. Otworzyłam dziś nowy rachunek w tym samym banku. Tam nie ma zajęcia jak narazie . Czy jak podam nr konta nowy do pracodawcy to kwota wolna od zajęcia będzie wynosić 2250? Dodam jeszcze że mam komornika który ściąga.mi z pensji nadwyzk 450zl. Mam możliwość spłaty do wierzyciela i właśnie dlatego bym chciała zacząć płacić sama- bez kosztów komorniczych

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2022 13:17

Dzień dobry, niestety, kwota wolna (2.257, 50 zł w 2022 r.) obowiązuje w jednej wysokości w odniesieniu do wszystkich rachunków bankowych. W związku z powyższym, jeżeli posiada Pani na drugim z rachunków środki w wysokości 350 zł, to pomniejszą one kwotę wolną od zajęcia (więcej na ten temat piszę na blogu: http://www.mm-kancelaria.com/PL-H51/pisma-i-opinie/120/nowa-kwota-wolna-od-zajecia-na-rachunku-bankowym-2022.html). Nowozałożony rachunek zostanie automatycznie objęty blokadą (art. 890 § 1 pkt 2 k.p.c.). Pozdrawiam