2023.02.13 godz. 08:40 Elbląg, Warmińsko-mazurskie

Jak rozwiązać to sprawiedliwie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mam na imię Karolina. Czuje że potrzebuje pomocy. Sprawa wygląda następująco. Miałam mieszkanie własnościowe na obrońców pokoju i wprowadził się do mnie chłopak. Po pięciu latach wykupiłam to mieszkanie i było moje własnościowe po kolejnych dwóch lub trzech latach (dokładnie nie pamiętam musiałabym spojrzeć w papiery) sprzedałam to mieszkanie z tego mojego mieszkania przeznaczyliśmy wkład własny do kredytu który wzięliśmy razem (hipoteczny)i kupiliśmy nowe na ul suwalskiej lecz mieszkanie jest tylko na mnie. Chłopak jest zameldowany. Mamy małe dziecko 3 letniego synka Chcielibyśmy się rozejść lecz ja nie mam pojęcia jak podzielić to sprawiedliwie ponieważ chłopak chce abym spłacała ten kredyt i spłacała jego za to że on tu mieszkał i robiliśmy wspólnie opłaty i utrzymywaliśmy te mieszkanie na suwalskiej Czy tak to właśnie wygląda ? Musiałabym spłacić i kredyt i spłacać chłopaka ? Lub podpowiada mi drugą opcję : sprzedaż mieszkania spłacenie kredytu a resztą podzielić się. Ale troszkę mi to nie odpowiada ponieważ całe życie miałam swoje mieszkanie swój kąt bezpieczeństwa a tu nagle sprzedam mieszkanie które jest moje własnościowe i dam mu połowę pieniędzy ? Skoro wkład własny był mój 100000 z poprzedniego mieszkania. Czy mogłabym prosić o poradę jak rozwiązać to sprawiedliwie dla obu stron.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Lut 2023 11:16

Dzień dobry. Z opisu wynika, że poczyniła Pani nakłady z majątku osobistego, a zatem nie ma mowy o jakiejkolwiek współwłasności. Jedynym i ewentualnym roszczeniem drugiej strony może być rozliczenie ewentualnych nakładów, jakie on poczynił na te nieruchomości. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie. Email: slawomir.suski@adwokatura.pl