2019.09.16 godz. 19:00 Katowice, Śląskie

Potrącenie z tytułu umowy-zlecenie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Mam pracodawcę który potrąca mi 100% z umowy - zlecenia w wysokości 200 zł brutto. Jest to mój jedyny dochód. Sam komornik się dziwi że pracodawca dokonuje takiego potrącenia. Pisałem do pracodawcy że powinien odmówić na podstawie artykułu 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego ale on twierdzi że umowa taka podlega w 100% ma być potrącona. Ta umowa jest cykliczna na czas nieokreślony. Bardzo proszę o wyjaśnienie dla pracodawcy. Pozdrawiam Andrzej

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Wrz 2019 10:20

Witam, Egzekucja z wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie podlega takim samym ograniczeniom jak ta z umowy o pracę. Dlatego też, komornikowi należy przekazać 100% zajętych kwot (aż do całkowitego spłacenia długu). Jednakże zatrudniony na umowę zlecenie może żądać od komornika ograniczenia egzekucji powołując się na art. 833 §2 Kodeksu postępowania cywilnego. Musi jednak tego dopilnować osobiście poprzez złożenie stosownego wniosku, a zleceniodawca, dopóki nie otrzyma stosownego pisma od komornika, zobowiązany jest do potrącania 100% wynagrodzenia z umowy zlecenia. Awokat Marta Fundowicz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)