2022.08.22 godz. 12:03 Lubnów, Dolnośląskie

Co zrobić w takiej sytuacji?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam problem jeśli chodzi o kontakty z synem. Po rozstaniu, dziecko zostało z matką, która gra w swoich prywatnych sprawach, widzeniami z synem. Np, jest pomiędzy nami jakaś sprzeczka, to ona postanowi nie dać mi dziecka do siebie i utrudnia z nim kontakt ,który jest zależny od jej humorów i planów. Z dzieckiem się widzę głównie wtedy gdy moja była partnerka ma na to humor. Dziecko też jest buntowane przeciwko mnie. Alimenty opłacam regularnie i terminowo. Alimenty mamy ustalone słownie. Czy w takim przypadku lepiej dalej próbować rozwiązać sytuacje polubownie czy unormować sądowo?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2022 18:25

Dzień dobry Panu, w pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że sposób i forma kontaktów z dzieckiem uzależnione są m.in. od wieku dziecka, jego stanu zdrowia, jak również rozwoju psychofizycznego. Jednakże, samo uregulowanie kontaktów z dzieckiem może nastąpić na parę sposobów, tj. poprzez porozumienie między rodzicami, ugodę sądowa, postanowienie sądu czy np. w drodze ugody zawartej przed mediatorem.
Tak Nie

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2022 14:22

Dzień dobry, jeżeli wedle Pana opisu polubowne próby ustalania kontaktów zawodzą, to sądowne ustalenie kontaktów może pomóc unormować kontakty z synem i to już po złożeniu wniosku w trakcie postępowania dzięki ich zabezpieczeniu przez Sąd. Co prawda środki ochrony sądownie ustalonych kontaktów nie są mocne (zagrożenie karą pieniężną i kara pieniężna), jednak istnieją i często wpływają psychicznie na drugą stronę, aby te kontakty były realizowane. Proszę też pamiętać, że alimenty są z zasady niezależne od kwestii kontaktów. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)