Witam. Mam problem jeśli chodzi o kontakty z synem. Po rozstaniu, dziecko zostało z matką, która gra w swoich prywatnych sprawach, widzeniami z synem. Np, jest pomiędzy nami jakaś sprzeczka, to ona postanowi nie dać mi dziecka do siebie i utrudnia z nim kontakt ,który jest zależny od jej humorów i planów. Z dzieckiem się widzę głównie wtedy gdy moja była partnerka ma na to humor. Dziecko też jest buntowane przeciwko mnie. Alimenty opłacam regularnie i terminowo. Alimenty mamy ustalone słownie. Czy w takim przypadku lepiej dalej próbować rozwiązać sytuacje polubownie czy unormować sądowo?
Dzień dobry Panu,
w pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że sposób i forma kontaktów z dzieckiem uzależnione są m.in. od wieku dziecka, jego stanu zdrowia, jak również rozwoju psychofizycznego. Jednakże, samo uregulowanie kontaktów z dzieckiem może nastąpić na parę sposobów, tj. poprzez porozumienie między rodzicami, ugodę sądowa, postanowienie sądu czy np. w drodze ugody zawartej przed mediatorem.
Dzień dobry, jeżeli wedle Pana opisu polubowne próby ustalania kontaktów zawodzą, to sądowne ustalenie kontaktów może pomóc unormować kontakty z synem i to już po złożeniu wniosku w trakcie postępowania dzięki ich zabezpieczeniu przez Sąd. Co prawda środki ochrony sądownie ustalonych kontaktów nie są mocne (zagrożenie karą pieniężną i kara pieniężna), jednak istnieją i często wpływają psychicznie na drugą stronę, aby te kontakty były realizowane. Proszę też pamiętać, że alimenty są z zasady niezależne od kwestii kontaktów. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?
100% uznało tę odpowiedź za pomocną
(1 głos)
TakNie
Chcę dodać odpowiedź!
Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.
Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Sprawdź też: politykę cookies i politykę prywatności.