2021.06.17 godz. 12:19 Ruda Śląska, Śląskie

Odzyskanie pieniędzy drogą sądową

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam problem, w wielkim skrócie, Pożyczyłem znajomej w lutym 2020r. pieniądze i do dnia dzisiejszego nie oddała długu mimo wcześniejszych ustaleń i chcę odzyskać pieniądze drogą sądową.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2021 17:20

Dzień dobry, może Pan jak najbardziej złożyć pozew o zapłatę przed właściwy sąd cywilny, jednak jeśli nie było określonej konkretnej daty oddania pieniędzy w umowie, to należy wcześniej wypowiedzieć umowę pożyczki (wówczas sześć tygodni na zwrot zgodnie z art. 723 k.c.). W kwestiach dowodowych jest też istotne czy umowa została zawarta na piśmie albo chociaż w jakikolwiek sposób jest udokumentowana (oświadczenie o pobraniu pożyczki, przelew pod tytułem pożyczki itp.). Pozdrawiam, adw. Michał Filec