2023.01.27 godz. 10:05 Przemyśl, Podkarpackie

Wynajem mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam pytanie 1 lipca 2021r zaczęłam wynajmować mieszkanie na rok i zapłaciliśmy kaucję 1000 zł plus wynajem i spółdzielnie wszystko do ręki . Po roku skończyła się umowa pytaliśmy co dalej mówiła że przywiezie podpiszemy nowa nie przywiozła tylko po pieniądze co 10 przyjeżdżała . Teraz spóźniliśmy się że spłata umówiliśmy się na 23 że przyjadą my się wyprowdzilismy i poprosiliśmy o rozliczenie pani wystrzeliła 3110 zł a i to dotyczy 16 dni mieszkania tam i rachunków co by mi groziło gdybym nie zapłaciła tylko oddała klucze nie mając umowy wynajmu . I jeszcze teraz dostaje groźbę FB.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 12:19

Mimo niepodpisania umowy, przyjąć można, że umowa przedłużyła się na czas nieokreślony na dotychczasowych warunkach (por. Art. 674 kodeksu cywilnego). Należy wynajmujacego poprosić o szczegółowe rozliczenie, co składa się na kwotę 3110 zł wraz ze wskazaniem podstaw z umowy oraz dokumentów źródłowych (rachunków). Niezapłacenie w ogóle grozi skierowaniem pozwu do sądu o zapłatę. Wiadomości na fb, o ile wypełniają znamiona groźby (art. 190 kodeksu karnego) podlegają ściganiu przez organy ścigania na wniosek pokrzywdzonego.