2022.02.11 godz. 14:02 Kielce, Świętokrzyskie

Warunkowe zwolnienie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mam pytanie czy osoba która jest w zakładzie karnym i ma 105 dni tam być ponieważ nie odrobiła godzin może starać się o warunkowe zwolnienie z połowy kary ? Dodam że jest to osoba która ma dziecko na utrzymaniu i rodzinę

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lut 2022 14:37

Dzień dobry, niestety na tle obecnych przepisów nie jest to możliwe. Można jednak złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności wraz z pisemnym zobowiązaniem do wykonania kary ograniczenia wolności i poddania się jej rygorom. Sąd może (nie musi) uwzględnić taki wniosek. Na to postanowienie przysługuje zażalenie. Dodatkowa opcja to wniosek o dozór elektroniczny, jednak jeśli ta osoba odbywa już karę w zakładzie karnym, to w praktyce może się okazać nieopłacalne ze względu na termin rozpatrzenia wniosku. Pozdrawiam, adw. Michał Filec