2023.01.23 godz. 13:29 Radom, Mazowieckie

Urlop rodzicielski dla ojca

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pytanie. Czy w przypadku matki dziecka bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy przysługuje ojcu dziecka urlop rodzicielski w wymiarze 32tyg? Ojciec dziecka zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony od ponad 4lat.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 13:38

Tak, art. 182(1a) k.p. daje uprawnienie ojcu dziecka do skorzystania z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (32 tygodnie) jesli drugi rodzic nie będzie z niego korzystał. Prawo do tego urlopu przysługuje niezależnie od tego, kto i czy w ogóle korzystał z urlopu macierzyńskiego (mimo że odczytywana wprost treść przepisu art. 182(1a) k.p. mogłaby sugerować inaczej).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)