2024.05.23 godz. 02:16 Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie

Czy może

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam pytanie dotyczące wynajmowania mieszkania. Od grudnia 2022 roku wynajmowałam mieszkanie. Umowa trwała do grudnia 2023 roku. Ze względów prawnych nie podpisaliśmy umowy ponownie, jednak została spisana “ustnie” - właścicielka nadal dostawała ode mnie opłaty za mieszkanie. Jakiś czas temu dostałam od niej telefon w którym zagroziła mi, że w każdej chwili może zadzwonić po żandarmie (jestem żołnierzem zawodowym) i oskarżyć mnie o zajęcie mieszkania. Teraz pytanie czy ma prawo to zrobić? W internecie znalazłam informację, że jeśli właściciel wyraża zgodę to umowa może przedłużyć się automatycznie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Maj 2024 15:51

Dzień dobry. Niezbyt zrozumiałe jest stwierdzenie "Ze względów prawnych nie podpisaliśmy umowy ponownie". Czyli z jednej strony nie chce mieć Pan zawartej umowy formalnie, a z drugiej strony, chciałby Pan potwierdzenia, że jednak taka umowa ustna jest prawnie wiążąca. Zgodnie z art. 660 Kodeksu cywilnego "Umowa najmu [...] pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony." Zakładając, że posiada Pan potwierdzenia płatności czynszu, to można uznać, że umowa obowiązuje. Z wyrazami szacunku