2020.04.14 godz. 22:03 Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Zajecie komornicze na koncie w banku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mam pytanie Jezeli moi rodzice maja dlug za mieszkanie a ja juz tam nie mieszkam od 2008 roku czy ma mi prawo siasc komornik na konto i sciagac dlug A zadnych papierow nie dostalem od tego konornika ze bedzie jakie kolwiek zajecie na koncie

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Paweł Szybko

Zabrze, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Kwi 2020 22:31

Jeśli Pan nie korzysta z lokalu od 2008 r. (nie mieszka w nim i nie ma w nim swoich rzeczy) to co do zasady nie powinien Pan odpowiadać za zadłużenie od daty wyprowadzki z niego. Jednak często zdarza się, że właściciel lokalu, gmina lub spółdzielnia pozywa wszystkie zameldowane w nim osoby, nie sprawdzając kto faktycznie tam mieszka. Jeśli okazałoby się, że został Pan pozwany, sprawa się odbyła bez Pana udziału, gdyż doręczono Panu przesyłki sądowe na nieaktualny adres, to sprawę można jeszcze "odkręcić" i wzruszyć postępowanie sądowe. Więcej szczegółów chętnie wyjaśnię telefonicznie 721888649

Zmodyfikowano dnia: 19 Kwi 2020 22:32
Tak Nie

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Kwi 2020 13:07

W pierwszej kolejności to bym ustaliła z rodzicami czy były wyroki w sprawie spłaty tego zadłużenia, a jeśli były, to przeciwko komu. A jeśli również przeciwko Panu, to ustalić dlaczego nie brał Pan udziały w postępowaniu. I dopiero po ustaleniu wszystkich faktów trzeba by się zastanowić czy i jakie działania i przeciwko komu można podjąć. Komornik nie może podejmować działań bez odpowiedniego tytułu wykonawczego, tj. wyroku. Stąd też trzeba by najpierw ustalić czy taki wyrok jest. Natomiast co do samej odpowiedzialności za zadłużenie związane z mieszkaniem -