2023.04.26 godz. 12:14 Legnica, Dolnośląskie

Co mogę zrobić i jak zrzec się spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam,mam pytanie Mój dziadek zmarł we wrześniu 2022 roku,nie utrzymywaliśmy z nim kontaktu jak również z jego rodzina,w sumie nigdy go nie widzieliśmy ale dopiero tydzień temu w kwietniu zostaliśmy poinformowani że zmarł i że trzeba zrzec sie spadku, jednakże z tego co wiem ma się na to pół roku od śmierci danej osoby, mamy dowody na to że zostaliśmy dopiero teraz poinformowani o tym, dziadek zostawił same długi. Razem z rodzeństwem nie chcemy tego płacić,zostaliśmy tak naprawdę oszukani przez jego rodzinę Czy możemy się jakoś od tego odwołać? Proszę o pomoc,długi są potężne

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2023 10:53

Termin na odrzucenie spadku rozpoczyna swój bieg od momentu powołania do spadkku. Jako wnukowie jesteście powołani do spadku w dalszej kolejności (po dzieciach zmarłego), a zatem można przypuszczać, że termin na odrzucenie jeszcze nie minął. Poza tym termin 6 miesięcy liczy się od momentu, w którym spadkobierca DOWIEDZIAŁ SIĘ o powołaniu do spadku a nie od chwili śmierci spadkodawcy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)