2020.02.19 godz. 12:33 Wołów, Dolnośląskie

Kolizja

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pytanie odnośnie kolizji. 27.02 Miałam stłuczkę pod domem z traktorem, sytuacja była szybka, ja zestresowana - kierowca traktora tak samo. Ja na początku przekonana, że to moja wina, kierowca traktora zakłopotany i mówiący ze nawet nie spojrzał w prawo żeby zobaczyć czy coś jedzie. Przy spisywaniu oświadczenia był mój dziadek, który uważał, że kierowca traktora jest winny bo miał mnie po prawej stronie i nie przepuścił (ja kompletnie zdezorientowana) kierowca traktora zaprotestował, na co mój dziadek zaproponował policję skoro nie wiadomo czyja wina, kierowca traktora stwierdził ze policji nie chce i podpisał się jako sprawca... dzisiaj tj. 19.03 otrzymałam nową decyzje z ubezpieczalni, że wina jest jednak po mojej stronie bo wyjeżdżałam z drogi nieugruntowanej na asfaltową. Przez okres tych prawie trzech tygodni ubezpieczalnia zaproponowała mi auto zastępcze, czy w takiej sytuacji ja będę musiała pokryć koszty wynajmu? Bo to, że koszty naprawy to oczywiste, ale czy chociaż będę w stanie zrobić coś z tym najmem? Chociaż kierowca nie chciał udziału policji, podpisał oświadczenie, jest szansa na jakieś odwołanie? Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lut 2020 16:49

Szanowna Pani, niestety, ale z Pani opisu wynika, że ubezpieczyciel będzie miał rację - wg art. 17 Prawa o ruchu drogowym włączała się Pani do ruchu z obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa. Co więcej, ma to wpływ na pokrycie szkody z najmu pojazdu zastępczego - to element szkody spowodowanej wypadkiem. Odwołania mimo wszystko zawsze można spróbować, nie zaszkodzi - może kierowca traktora naruszył przepisy PoRD w inny sposób przyczyniając się do wypadku, a nie wynika to z Pani opisu sytuacji? Wówczas w jakiejś części będzie możliwe odszkodowanie z OC uczestnika wypadku. Pozdrawiam.