2024.01.09 godz. 22:39 Rawicz, Wielkopolskie

Podział majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Mam pytanie odnośnie podziału majątku w przypadku rozwodu. Obecnie mieszkam z żoną w domu wybudowanym na działce, którą żona odziedziczyła po dziadku jeszcze przed naszym ślubem. Dom został wybudowany po ślubie. Czy w takim przypadku wspólność majątkowa ma tutaj zastosowanie i dom jest własnością wspólną czy tylko mojej żony? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Sty 2024 09:35

Zgodnie z zasadą superficices solo cedit, własność budynku trwale związanego z gruntem przysługuje właścicielowi gruntu. Wskutek dziedziczenia działka weszła w skład majątku odrębnego małżonki. W sytuacji podziału majątku wspólnego rozliczeniu podlegać więc będą wyłącznie nakłady na budowę domu (ewentualnie inne jeszcze nakłady na nieruchomość), a ich szczegółowe rozliczenie będzie związane z tym, w jakich proporcjach budowa domu była finansowana z majątku wspólnego oraz - ewentualnie - z majątków osobistych.