2022.09.07 godz. 12:27 Tychy, Śląskie

Długi po zmarłej żonie.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pytanie odnośnie postępowania w sprawie napływających do mnie długów po zmarłej żonie. Żona zmarła 3 lata temu, niestety, po jej śmierci nie uregulowałem spraw spadkowych. Nie było ani przyjęcia ani zrzeczenia się spadku po zmarłej. Co jakiś czas dostaję pisma z różnych instytucji, z informacjami, że żona miała kredyty, o których nie wiedziałem, że w ogóle je zaciągała, a teraz ja jestem pociągany do odpowiedzialności za spłatę zadłużeń. Żona nie była zameldowana pod moim adresem, a u swoich rodziców, z którymi nie mam kontaktu i brak informacji o poczcie przychodzącej na żonę.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2022 09:05

Dzień dobry, należności z tytułu umów kredytowych przedawniają się wraz z upływem 3 lat, więc być może najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji nie podejmowanie na razie żadnych działań (co doprowadzi do ostatecznego przedawnienia się tych zobowiązań). Jako spadkobierca ustawowy po zmarłej, musi się Pan bowiem liczyć z tym, że może zostać nimi obciążony. Pozdrawiam r.pr. Michał Mikołajczak, tel.: 692 326 880, e-mail: michal.mikolajczak@mm-kancelaria.com