2022.10.24 godz. 20:56 Poznań, Wielkopolskie

Zajęcie egzekucyjne

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pytanie odnośnie zajęcia egzekucyjnego na koncie wspólnym z małżonką. Mamy założone konto wspólne, tam przelewamy środki z kont prywatnych. Dodatkowo na to wspólne konto wpływa moja wypłata oraz małżonki, bezpośrednio na konto wspólne. Skoro tylko ja mam dług, moja małżonka nie(jeszcze stworzone przez małżeństwem) to czy komornik ma prawo do zablokowania środków na tym wspólnym koncie? Nawet jeżeli wynagrodzenie za prace(umowa zlecenie) małżonki wpływa na konto? Dodam jeszcze, że mamy wziętą rozdzielność majątkową.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Paź 2022 09:00

Dzień dobry, niestety, komornik może dokonać zajęcia całości środków znajdujących się na rachunku wspólnym, nawet jeżeli dłużnikiem jest tylko jeden ze współposiadaczy (wynika to z art. 891(2) § 1 kpc). Małżonka ma natomiast prawo domagać się wyłączenia od egzekucji swojego wynagrodzenia, które wpływa na ten rachunek. W tym celu powinna się jednak zwrócić z odpowiednim wezwaniem do wierzyciela, z którego wniosku dokonano zajęcia rachunku, a w przypadku odmowy z jego strony, wytoczyć powództwo.Z poważaniem r.pr. Michał Mikołajczak, tel.: 692 326 880, e-mail: michal.mikolajczak@mm-kancelaria.com