2024.04.18 godz. 13:17 Świebodzin, Lubuskie

Nadgodziny w soboty.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam pytanie pracuje na umowie o pracę od poniedziałku do piątku na 3 zmiany. Zakład pracy ma problem lecz nie z winy pracowników z nie terminowego zobowiązania wysyłki części i zmusza pracowników produkcyjnych do pracy w godzinach nadliczbowych ( soboty) czy ma do tego prawo i jakie są konsekwencje nie przyjscia do pracy ? Pani dyrektor zrobiła zebranie z pracownikami gdzie zaznaczyła że prosi o jak największą frekwencję w soboty a mistrz produkcji napisał informację na tablicy informacyjnej że pracownicy są zmuszeni sie pojawić .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Kubisztal

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Kwi 2024 09:39

Pracodawca ma prawo do zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb albo awarii. Nie zawsze praca ponad wymiar będzie pracą w nadgodzinach. Pracodawca może wcześniej się rozliczyć z pracownikiem udzielając mu czasu wolnego. Jeszcze inaczej będzie w przypadku, gdy sobota miała być dniem wolnym (zgodnie z harmonogramem). Konsekwencją nie przyjścia do pracy po otrzymaniu polecenia służbowego, może mieć różne konsekwencje, w tym wypowiedzenie umowy, rozwiązanie w trybie dyscyplinarne, kara porządkowa. Oczywiście pozostaje kwestia ewentualnego odwołania.