2020.01.13 godz. 18:55 Katowice, Śląskie

Czas pracy .

Wyjaśnienie sytuacji

Witam ! Mam pytanie w związku z czasem pracy.Pracujemy na placu składowym powierzchni jednej z kopalń.Po zakończeniu dniówki idziemy się przebrać oraz kąpać.Czy kąpiel jest wliczona do czasu pracy tj.u nas dniówka 8 godz.do łaźni mamy ok.700 m.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2020 23:10

Zgodnie z art. 128 §1 czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ważna jest również gotowość do wykonywania pracy (art. 81 KP). Kąpiel, przebranie się w ubrania robocze powoduje, że w tych konkretnych momentach pracownik nie jest gotowy świadczyć pracy. Z punktu czysto kodeksowego taki czas nie wlicza się do czasu pracy. Jednakże, warto było odnieść się dodatkowo do wewnątrzzakładowych regulacji w postaci regulaminów czy układów zbiorowych, które mogą te sytuacje zaliczać do czasu pracy.

Zmodyfikowano dnia: 26 Sty 2020 23:11
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)