2021.06.10 godz. 15:53 Białystok, Podlaskie

Jak to wygląda ?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mam takie pytanie odnośnie zajęcia komorniczego. Jak to wygląda gdy wspólnie się rozliczamy z zona, to czy komornik może zająć podatek. ?

Odpowiedzi prawników:

Magister prawa

Patrycja Murawska

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Cze 2021 21:17

Komornik MOŻE zająć wspólny rachunek dłużnika i jego małżonka niezależnie od tego, czy małżonkowie mają wspólność majątkową czy rozdzielność majątkową (art. 8912 kodeksu postępowania cywilnego). I tak jak w przypadku ruchomości – nie musi być klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika. Zgodnie z art. 92 par. 3 ordynacji podatkowej małżonkowie opodatkowani wspólnie, na podstawie odrębnych przepisów, ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. komornik może zająć cały zwrot podatku.