2019.09.15 godz. 20:21 Kalisz, Wielkopolskie

Jak znieść sluzebnosc

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Mam takie pytanie W 1999r rodzice zapisali żonie gospodarstwo rolne w zamian za rentę gdy była jeszcze panna. W akcie notarialnym zastrzegł sobie służebność osobista i dla dwóch synów również. Żaden z 2 braci nie mieszkał i nie mieszka w domu w której mają służebność. . Nadmienię że podczas zapisu rodzice również im zapisali po kawałku ziemi. W 2009r tesc zmarl a tesciowa zyje i zamieszkuje wraz ze mna. W 2010 ozenilem się. A w 2015 żona zmarła Z mocy dziedziczenia przejalem gospodarstwo wraz z córkami po 1/3 części. Czy mogę usunąć służebność braci którzy nie mieszkają min 15mal?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2019 20:58

Właściwą drogą jest powództwo o ustalenia wygaśnięcia służebności wobec ich niewykonywania przez ponad 10 lat (art. 293 § 1 k.c. w zw. z art. 297 k.c.). W razie dalszych pytań proszę o kontakt.