2022.04.21 godz. 14:31 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Zrzeczenie się spadku na rzecz matki

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Mam troje rodzeństwa, nasz ojciec zmarł trzy lata temi i teraz chcilibyśmy zrzec się naszego spadku po nim czyli domu i dwóch działek na rzecz naszej mamy. Czy musimy zakładać sprawę w sądzie czy wystarczy umowa notarialna? I czy nasza mama również musi w jakiś sposób przepisać swój spadek po ojcu na siebie? Dziekuję za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2022 23:36

Dzień dobry. Mogą Państwo udać się do notariusza i zrobić akt poświadczenia dziedziczenia po tacie oraz dział spadku po tacie. Po akcie notarialnym - zgłoszenie do Urzędu Skarbowego na druku Sd-Z2 nabycia spadku po tacie. Mama zaś ma do złożenia dwie deklaracje SD-Z2: nabycie spadku oraz nieodpłatny dział spadku. Zgłoszenie do US jest ważne, bo bez zgłoszenia od obu rzeczy będzie podatek. Jeśli Pani/Panu pomogłam, będzie mi miło, jeśli napisze Pan/Pani opinię o Kancelarii. Jest to możliwe pod tym linkiem: https://g.page/Adwokat-Gdansk-Kancelaria/review?rchh